okiem Darii Zaborowskiej
Blog > Komentarze do wpisu
Faszystowski terror cz. 2
Wypadki z lat 1996-1999

1996

KOSZALIN. W marcu 30-osobowa banda skinheadów pobiła 15-letniego chłopaka. Napastnicy uzbrojeni byli w pałki i kastety. Nastolatek trafił w ciężkim stanie do szpitala. Policja zatrzymała sześciu sprawców. 1 października 1996 roku Sąd Rejonowy skazał czterech spośród nich na 10 miesięcy pozbawienia wolności, a dwóch, którzy przyznali się do winy – na pięć miesięcy.

SZCZECIN. We wrześniu aktywista szczecińskiej komórki Grupy Anty-Nazistowskiej został pobity i zraniony brzytwą przez faszystów związanych ze środowiskiem narodowo-socjalistycznym, bardzo aktywnym w tym mieście.

SZCZECIN. W listopadzie nasiliły się ataki na działaczy Grupy Anty-Nazistowskiej – m.in. telefony z pogróżkami.

SZCZECIN. Również w listopadzie na odbywającą się w jednym ze szczecińskich klubów imprezę taneczną wtargnęła bojówka nazi-skinów. Jednemu z gości klubu napastnicy połamali ręce.

SZCZECIN. 13 grudnia w parku Żeromskiego w odbywających się obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego brały udział także nacjolalistyczne organizacje: Młodzież Wszechpolska i Stronnictwo Narodowe „Szczerbiec” oraz neopogańska grupa narodowych socjalistów związana z pismem „Odala”. Kolportowały one materiały antysemickie.

1997

SZCZECIN. W lutym prokurator postawił trzem neofaszystom, Radosławowi R., Karolowi W. oraz Jackowi R., zarzut publicznego pochwalania faszyzmu. Zostali oni zatrzymani po awanturze, w trakcie której zaczepiali przechodniów nazistowskim pozdrowieniem „Sieg heil!”, na kurtkach mieli naszywki SS.

POLICE. 2 lutego w tej podszczecińskiej miejscowości dziesięciu nazi-skinów zaatakowało kamieniami trzech punków, dwóch z nich doznało obrażeń. O incydencie zawiadomiona została policja. Powodem ataku były antyrasistowskie poglądy ofiar. Policja podjęła poszukiwania sprawców. 8 lutego ta sama bojówka pobiła nastoletniego chłopaka – został on m.in. pchnięty nożem w pośladek. Policja dalej poszukiwała sprawców, których wszyscy znali.

SZCZECIN. Nocą z 27 na 28 kwietnia policja zatrzymała pięciu awanturujących się nazi-skinów, którzy maszerowali w zwartym szyku i wznosili ręce w faszystowskim pozdrowieniu, skandując m.in.: „Sieg heil!”, „Żydzi do gazu”, „Polska dla Polaków” i „Faszyzm się odrodzi”. Na kurtkach mieli naszyte emblematy SS i hitlerowskie orły. Towarzyszyła im duża grupa nieletnich. Jednym z zatrzymanych był przywódca szczecińskich nazi-skinów, zamieszany w pobicie czarnoskórego koszykarza Komfortu. Faszyści zostali aresztoani pod zarzutem publicznej pochwały idei faszystowskich, a następnie zwolnieni z poręczenia Komitetu Społecznego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Szczecińskiej, w której pracowało trzech z zatrzymanych. 5 lutego 1998 roku Prokuratura Rejonowa oskarżyła 28-letniego Arkadiusza S., 23-letni Mariusza S., 22-letni Marcina S., 23-letniego Konrada P. i 21-letniego Marcina J. o publiczną pochwałę faszyzmu. Wszyscy oskarżeni zapowiedzieli, że swoich poglądów nie zmienią. Ich proces rozpoczął się 13 września 2000 roku przed Sądem Rejonowym. 22 stycznia 2001 roku sąd skazał Arkadiusza S., przywódcę grupy, wielokrotnie karanego i znanego od lat propagatora faszyzmu, na dwa lata więzienia, a czterech pozostałych rok w zawieszeniu na pięć lat.

POLICE. 1 maja dwóch nazi-skinów dotkliwie pobiło nastoletniego chłopaka. Doznał on poważnych obrażeń, m.in. sprawcy rozbitą butelką przecięli mu ścięgno w lewej ręce. Przyczyną ataku był nienawistny faszystom nieszablonowy wygląd nastolatka.

SZCZECIN. 1 maja grupa nazi-skinów napadła punka, który tylko dzięki przypadkowi uniknął cięższego pobicia. Powodem napadu była faszystowska ideologia wrogości do wszelkiej odmienności.

SZCZECIN. 24 maja szczecińska policja przejęła gotową do detonacji, profesjonalnie skonstruowaną bombę – zawierała dwustugramowy ładunek trotylu przygotowany do odpalenia. Zatrzymano 21-letniego Artura O., jednego z przywódców neofaszystów z Polic i Szczecina. Mężczyzna zamierzał zdetonować bombę w lokalu wyborczym na terenie miasta podczas referendum konstytucyjnego. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli też materiały propagandowe nazi-skinów. Niedoszły terrorysta przyznał się do fascynacji Adolfem Hitlerem, którego uważał za swojego nauczyciela.

SZCZECIN. 29 czerwca wieczorem dwóch nazi-skinów pobiło czarnoskórego piłkarza Pogoni Szczecin, Tobita Heuyota. Napaść miała podłoże rasistowskie.

POLICE. 15 lipca policja aresztowała pod zarzutem kolportażu materiałów faszystowskich miejscowego neonazistę. W maju w Policach zatrzymano jego kamrata z gotową do użycia bombą.

BOBOLICE K. KOSZALINA. W czasie wrześniowego meczu miejscowego Mechanika z drużyną Gryfa Polanów doszło do starć pseudokibiców z policją; dwóch policjantów odniosło poważne obrażenia. Komendant policji w Bobolicach – Kazimierz Szulc przedstawił mediom zbiór różnorodnej broni odebranej pseudokibicom, m.in. kije baseballowe z faszystowskimi emblematami.

KOSZALIN. Od początku września nasilała się przemoc powodowana przez miejscowych pseudokibiców piłkarskich, głównie klubu piłkarskiego Gwardia Koszalin, wyznających ideologię neofaszystowską. Odnotowano wiele przypadków ciężkich pobić, czego efektem było zwiększenie ochrony policyjnej podczas meczów oraz trwająca w lokalnych mediach i szkołach kampania przeciw przemocy.

SZCZECIN. 1 września wieczorem ochroniarz Zamku Książąt Pomorskich ciężko pobił i grożąc śmiercią przystawił pistolet do głowy Joao, ciemnoskórego 14-latka – członka chóru dziecięcego z Portugalii. Incydent wywołał ostry protest ambasady Portugalii.

SZCZECIN. 16 września pojawiły się w mieście plakaty wzywające do niegłosowania na katolików, sygnowane przez narodowo-socjalistyczną grupę neopogan związana z pismem „Odala”, ozdobione symbolem tzw. toporła – znakiem używanym przez współpracującą z „Odalą” nacjonalistycznoneopogańskiej partii Unia Społeczno-Narodowa. Zaklejone nimi były m.in. plakaty wyborcze Mariana Jurczyka, odwołującego się w trakcie kampanii do haseł narodowo-katolickich.

DZIERŻĘCIN. 1 listopada grupa około 20 neofaszystów z Koszalina zbezcześciła poniemiecki cmentarz. Sprawcy zostali przegonieni przez okolicznych mieszkańców. Pozostawili jednak na odchodnym wielką metalową swastykę, którą oblali benzyną i podpalili.

KOSZALIN. 11 listopada kilkunastoosobowa grupa neofaszystów wzięła udział w głównych miejskich obchodach Święta Niepodległości. Ich delegacja, przedstawiona przez spikera uroczystości jako polska młodzież patriotyczna, złożyła wiązankę pod tablicą pamiątkową. Członkami grupy byli w większości sprawcy zajść w Dzierżęcinie, do których doszło dziesięć dni wcześniej.

SZCZECIN. 9 grudnia działaczka Młodych Demokratów aktywnie wspierająca ruch antyfaszystowski odebrała szereg pogróżek telefonicznych. Kilka godzin wcześniej tego samego dnia w Radiu ABC uczestniczyła ona w dyskusji nt. przemocy, do której organizatorzy zaprosili także neofaszystów z grupy Narodowi Socjaliści oraz Unii Społeczno-Narodowej – z ich liderem, Mateuszem Piskorskim.

1998

ŚWINOUJŚCIE. Pod koniec stycznia doszło do wybicia szyb w pubie „Tequila” i prób zastraszenia jego właściciela narodowości tureckiej. Był to odwet miejscowych nazistów za próbę zorganizowania przez współwłaścicielkę pubu manifestacji antyrasistowskiej i za wieszanie przez nią plakatów „Jedna rasa – ludzka rasa”. Na demonstrację nie wyraził zgody prezydent miasta motywując swoją decyzję nieistnieniem w Świnoujściu zjawiska nacjonalistycznych bojówek.

SZCZECIN. 13 lutego Rodzina Radia Maryja i Młodzież Wszechpolska protestowały przeciwko reformie administracyjnej kraju. Protestujący skierowali petycję na ręce wojewody – podpisali ją Bogdan Maziakowski z RRM i Daniel Pawłowiec z MW. Jeden z pikietujących powiedział dziennikarzom: „Jesteśmy tu, bo odczuwamy ducha narodu polskiego”. Manifestujących byłokilkunastu. Policja nie interweniowała.

BIAŁYSTOK. 31 marca nazi-skini z Młodzieży Wszechpolskiej, wspierani przez podobnych sobie młodych ludzi związanych z Ligą Republikańską i Narodowym Odrodzeniem Polski, partią uważaną za neofaszystowską zorganizowali happening przeciwko przyjmowaniu Polski do Unii Europejskiej. Do beczki z napisem „Radioaktywność” wrzucono tabliczki z napisami: socjalizm, monetaryzm, globalizm, regionalizm i zboczenia, które wszechpolakom kojarzyły się z UE. Ówczesny szef białostockiej MW – Mariusz Kamiński wyrecytował rymowankę autorstwa Wojciecha Cejrowskiego. W akcji uczestniczyło kilkanaście osób, które – mimo wysiłków – nie przyciągnęły uwagi przechodniów. Podobne manifestacje odbyły się także we Wrocławiu, Lublinie, Krośnie, Nowym Sączu, Poznaniu, Stalowej Woli, Sieradzu, Łodzi i Szczecinie.

GORZÓW WLKP. Pod koniec kwietnia Prokuratura Wojewódzka zakończyła dochodzenie w sprawie o fałszerstwo podpisów pod listami poparcia dla kandydatów Polskiej Wspólnoty Narodowej w wyborach parlamentarnych w 1997 roku. O sfałszowanie ponad trzech tysięcy podpisów oskarżonych zostało dwoje mieszkańców Stargardu Szczecińskiego, jednym z nich było nauczycielem.

SZCZECIN. 1 maja grupa nazi-skinów, tym razem pod szyldem Młodzieży Wszechpolskiej, zakłócała lewicowe obchody Święta Pracy.

SZCZECIN. Między 3 a 5 maja w mieście pojawiły się nacjonalistyczne plakaty sygnowane przez Narodowe Odrodzenie Polski, wymierzone w proces integracji z NATO i Unią Europejską oraz dotyczące sprawy krzyża w Oświęcimiu.

SZCZECIN. 21 czerwca w godzinach wieczornych delegacja chińskiego miasta Dongguang, goszcząca w Szczecinie na oficjalne zaproszenie prezydenta miasta, została zaatakowana podczas spaceru w parku Żeromskiego przez bojówkę neofaszystów. Faszyści pobili gości kijami baseballowymi. Trzech Chińczyków doznało obrażeń ciała, w tym jeden ciężkich. Policja zatrzymała trzech sprawców znanych już wcześniej ze swej faszystowskiej działalności.

POLICE. 1 lipca policja zatrzymała dwóch miejscowych nazi-skinów – Roberta Ł. i Fryderyka O., podejrzanych o zabójstwo w maju 1998 r. 55-letniego bezdomnego Stanisława J., gdy ten odmówił poczęstowania papierosem. Wskutek ciężkiego bicia, m.in. licznych obrażeń głowy i złamania podstawy czaszki, mężczyzna zmarł w szpitalu. Podejrzani przyznali się do winy. Był to kolejny tragiczny przypadek realizacji faszystowskiej idei „oczyszczania społeczeństwa z elementów niepełnowartościowych”.

BIAŁY BÓR. 2 sierpnia doszło na dyskotece do pobicia czarnoskórych nastolatków z Francji przebywających pod Szczecinkiem na koloniach letnich. Incydent miał podłoże rasistowskie.

SZCZECIN. 17 października doszło do zamieszek podczas meczu II ligi piłki nożnej pomiędzy Odrą Szczecin a Śląskiem Wrocław. Pseudokibice z Wrocławia, znani od lat ze swych faszystowskich fascynacji, siali terror przez całą swoją podróż do Szczecina. Policja zarekwirowała im kije baseballowe, trzonki od łopat i koktajle Mołotowa.

STARGARD SZCZ. 11 listopada doszło do zakłócenia oficjalnych obchodów Święta Niepodległości przez manifestację Ruchu Zjednoczenia Narodowego i Unii Polityki Realnej, w której brali aktywny udział nazi-skini.

KOSZALIN. 19 listopada bojówka neofaszystów napadła na pub „Trans” przy ulicy Jana Pawła II, w którym odbywał się koncert zespołu Pidżama Porno, aktywnego uczestnika kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. Zaatakowany został ponownie wokalista tego zespołu, Krzysztof Grabowski. Atak miał miejsce po koncercie, w trakcie zabawy tanecznej, gdy ochrona koncertu udała się już do domu. Najście na klub powtórzyło się nazajutrz.

STARGARD SZCZ. 7 grudnia około godziny 15.00 trzech nazi-skinów napadło i pobiło 16-letniego chłopaka, powodem ataku była ideologiczna nienawiść do ludzi o odmiennych poglądach. Od odniesienia poważnych obrażeń uratował napadniętego wzmożony ruch uliczny, który odstraszył faszystowskich bojówkarzy od bardziej radykalnych działań.

KOSZALIN. 14 grudnia na ulicy Powstańców Westerplatte kilkunastoosobowa grupa nazi-skinów i blackmetalowców, członków neonazistowsko-neopogańskiego Stowarzyszenie Młodzieży Patriotycznej „Świaszczyca” (jako znak rozpoznawczy nosili oni naszywki z symbolem wilczej głowy na tle dwóch skrzyżowanych halabard), napadła na miejscowego działacza antyfaszystowskiego. Faszyści grozili pobiciem jego żonie i dziecku, a jemu samemu śmiercią. Dwaj z nich byli sprawcami dwóch kolejnych pobić o podłożu szowinistycznym 4 i 13 stycznia 1999 roku.

1999

STARGARD SZCZ. 2 lutego podczas meczu pierwszej ligi koszykówki pomiędzy Komfortem Forbo Stargard Szczeciński a Elaną Toruń zawodnik gości – Jarosław Darnikowski nazwał czarnoskórego zawodnika Komfortu, Kalvina Upshawa, „czarnuchem”, za co został przez niego uderzony piłką. Po kilkudziesięciu minutach, reagując na pojednawcze gesty ze strony Amerykanina, Darnikowski ponownie nazwał go „czarnym czarnuchem”. Innym koszykarzem znanym z parkietowego rasizmu był Mariusz Bacik z Ericssona Bobry Bytom. Władze Polskiej Ligi Koszykówki w związku ze stargardzkim incydentem ukarały... Upshawa, po raz kolejny lekceważąc rasizm ze strony polskich zawodników.

KOSZALIN. 18 lutego policja zatrzymała na gorącym uczynku dwóch faszystów wieszających ulotki o treści antysemickiej: „Za biedę tysięcy Polaków – odwet” oraz „Żydzie, uśmiechnij się, jutro możesz stać pod ścianą” i rasistowskiej: „Czarni do Afryki”. Przestępcami okazali się 26-letni student Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej Radosław D. i Sebastian J., który zbiegł z miejsca zdarzenia.

KOSZALIN. 16 kwietnia do pubu „Trans” na ulicy Jana Pawła II wtargnęło sześciu neofaszystów. Pobite zostały dwie osoby, jedna z powodu zaangażowania w działalność antyrasistowską.

KOSZALIN. W nocy z 2 na 3 maja policja zatrzymała dwóch, spośród większej grupy, nazistowskich blackmetalowców (to nowa subkultura inspirowana satanizmem, neopoganizmem i faszyzmem) zrywających i profanujących flagi narodowe.

SZCZECIN. 14 maja pod byłym pomnikiem Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim odbyła się wspólna antynatowska manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej i Związku Komunistów Polskich „Proletariat”.

MIELNO. Na początku lipca koszalińscy nazi-skini wszczęli akcję „oczyszczania plaży” z wrogiego elementu. Za jedną z ofiar wstawił się miejscowy anarchista, ale również został pobity.

KOŁOBRZEG. 25 lipca siedmiu nazi-skinów napadło kilku miejscowych punków, jednego z nich dotkliwie raniąc nożem. Niedoszłe ofiary, którym na ratunek pospieszyło kilku przypadkowych świadków.

WARSZAWA. 23 października około 40 osób demonstrowało przed Kancelarią Premiera przeciwko wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz przeciwko niebronieniu przez rząd godności Polaków na arenie międzynarodowej. Organizatorem manifestacji było Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot”, skrajnie nacjonalistyczna grupa neopogańska współtworzona m.in. przez byłych członków organizacji Narodowi Socjaliści ze Szczecina.

KOSZALIN. 11 listopada grupa członków neonazistowsko-pogańskiego Stowarzyszenia Młodzieży Patriotycznej „Świaszczyca”, z transparentem „Balcerowicz to Mengele polskiej gospodarki”, wmieszała się w oficjalne obchody Święta Niepodległości. Tego samego dnia w Unieściu ta sama grupa odbyła także zaślubiny z morzem. Adresatem zaślubin był... Trygław.

cdn.

środa, 18 sierpnia 2010, daria_zaborowska

Polecane wpisy